Sunroof hangi parçalardan oluşur? Sunroof parçaları nelerdir?

Sunroof, yani türkçe adı ile hava penceresi veya güneş penceresi diyebileceğimiz otomobil aksamı, aracımız içerisinde taze hava almamıza ve konforlu yolculuklar yapmamıza yarayan bir özelliktir. Her araçta olmamakla birlikte, istenilmesi durumunda bazı araçlara sonradan, sunroof takılabilmektedir. Yalnız bu işlem, hem aracın tavanının çoğunlukla boyanması gerektiğinden hem de maliyetinden dolayı pek tercih edilmemektedir.

Sunroof Türleri Nelerdir? 

Araçlarımızda keyifli yolculuklar yapmamızı sağlayan sunrooflar birden fazla elektrikli ve mekanik parçadan oluşmaktadır. Birden çok sunroof çeşidi olduğundan dolayı, birden çokta parçası bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; Manuel sunrooflar, Elektrikli sunrooflar, perdeli sunrooflar, perdesiz sunrooflar, sert (plastik) perdeli sunrooflar, kumaş perdeli sunrooflar, cam tavan sunrooflar ve yarım cam tavan sunrooflar gibi bir çok sunroof çeşidi bulunmaktadır.

Sunroof Hangi Parçalardan Oluşmaktadır? 

Sunrooflar temel olarak 7-8 adet parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar; Sunroof motoru, sunroof kızağı, sunroof halatı, sunroof paleti, sunroof camı, sunroof cam fitilleri, sunroof perdesi ve kızak ayakları olarak sayılabilmektedir.

Bu parçalar aracın sunroof türüne, aracın marka ve hatta modeline göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm bu parçalar ve yukarıda sayılmayan her bir parçanın sunroof’ların çalışma mekanizmasında yeri çok büyüktür. Bir parçanın eksikliği, bozuk olması veya işlevini tam olarak yerine getirememesi, zincirleme bir şekilde diğer parçalara da zarar verebilmektedir. Bu nedenle sunroof bakım ve temizliğinizi zamanında yaptırmanız, ileride oluşabilecek sorunlarında önüne erkenden geçmeniz için sizlere fayda sağlayacaktır. Ufacık bir parçanın kırılması veya sıkışması gibi bir durumda motor fazla zorlanacağı için sunroof motor bozulmaları veya kasılmalardan dolayı sunroof cam kırılmaları gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Sunroof hangi parçalardan oluşur tarzında yazılarımızın devamı için bizi takip etmeyi unutmayın. Bu tarzda diğer yazılar için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Sunroof tamir ve servisi olarak siz değerli müşterilerimize en uygun fiyatlarla en profesyonel ve en kapsamlı sunroof tamir hizmeti sunmaktayız. Uzun yılların tecrübesi ile tüm marka ve modeldeki araçlarınızın sunroof bakım, tamir ve servis ihtiyaçlarınızı gideriyor, garantili olarak hizmet veriyoruz. Haftanın 6 günü bizlere ulaşabilir, dilediğiniz zaman gelerek sunroof tamir ve bakım ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerimiz aşağıdaki kısımda yer almaktadır.

Telefon Numaramız: 0538 360 36 96

Whatsapp Hattımız: 0538 360 36 96

Adresimiz: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Bağcılar Güngören Sanayi Sitesi,
8.Blok, No:22 İkitelli – Başakşehir / İstanbul