Sunroof açılmıyor veya kapanmıyor gibi sorularınızın yanıtını aşağıdaki blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

Sunroofların Çalışma Mantığı

Araçlarda bir premium göstergesi olan Sunrooflar, kızaklar üzerinden kayarak açılan veya el ile yukarı kaldırarak açılabilen sistemlerdir.

Eğer bu açma veya kapama mekanizmalarından bir veya birçok parça bozulursa sunroofların açılıp kapanmasında sorunlar olabilir. Bu sorunlar, hiç açılmama, hiç kapanmama veya yarım açılıp, yarım kapanma gibi sorunlar olabilir.

Sunroof Açılmıyor veya Kapanmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Sunroof’unuz tüm çabalarınıza rağmen açılmıyor veya kapanmıyorsa ilk kontrol etmeniz gereken yer akünüzdür. Zayıf akü gücü, kutup başlığı çıkmış akü veya bitmiş akülerdeki enerji, sunrooflar için yetersiz olabilir ve açma – kapama fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyebilir.

Akünüzü kontrol ettikten sonra herhangi bir sorun olmadığını farkettiyseniz, dikkatlice sunroof kızağını da kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer sunroof kızağına dış etkenlere bağlı olarak dal parçası, yaprak veya farklı bir cisim sıkışmış ise bu nedenden dolayı sunroof’unuz açılmıyor veya kapanmıyor olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız kızağı sıkıştıran nesneyi dikkatlice ve çevredeki parçalara zarar vermeden çıkartmanız sorunu büyük ihtimalle çözecektir.

Sunroof’unuz yukarıdaki nedenlerin haricinde; araç sigortalarında sorun olması, açma kapama tuşunun bozulması, sunroof motorunun bozulması, kızakların bozulması, sunroof ayaklarının kırılması, dişlilerin bozulması veya hasar görmesi, sunroof perdesinin takılı kalması, sunroof halatının kopması ve buna benzer birçok nedenden dolayı açılmıyor, kapanmıyor veya işlevini tam olarak yerine getirmiyor olabilir.

Bu tür işlemlerde bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Kendi kendinize yapabileceğinizi düşündüğünüz sorunları çözmeye çalışırken, daha fazla parçayı bozabilir ve yüksek fiyatlı onarım maliyetleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca ”Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır?” isimli blog yazımızı okumanızda sizin faydanıza olacaktır.


Sunroof tamir ve servisi olarak siz değerli müşterilerimize en uygun fiyatlarla en profesyonel ve en kapsamlı sunroof tamir hizmeti sunmaktayız. Uzun yılların tecrübesi ile tüm marka ve modeldeki araçlarınızın sunroof bakım, tamir ve servis ihtiyaçlarınızı gideriyor, garantili olarak hizmet veriyoruz. Haftanın 6 günü bizlere ulaşabilir, dilediğiniz zaman gelerek sunroof tamir ve bakım ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerimiz aşağıdaki kısımda yer almaktadır.

Telefon Numaramız: 0538 360 36 96

Whatsapp Hattımız: 0538 360 36 96

Adresimiz: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Bağcılar Güngören Sanayi Sitesi,
8.Blok, No:22 İkitelli – Başakşehir / İstanbul